„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Józef Piłsudski GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W PAWŁOWICACH

W piątek 8 listopada 2019 roku świętowano w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach gminne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 11.00 zebrali się w budynku szkoły dostojni goście, wszyscy pracownicy i uczniowie szkoły oraz mieszkańcy gminy Krzemieniewo. Naszą radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju uczestnicy uroczystości wyrazili poprzez włączenie się w tym dniu w akcję Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” i o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewano 4 zwrotki hymnu narodowego. Wszystkich obecnych powitała, w imieniu własnym oraz Wójta Gminy Krzemieniewo pana Radosława Sobeckiego, pani Dyrektor Mirosława Graf. Wspólnie ze społecznością szkolną i lokalną oraz przedstawicielami naszej gminy, świętowali między innymi, radni naszej gminy i powiatu, dyrektorzy szkół i przedszkoli, ksiądz proboszcz z Oporowa, sołtysi naszej gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców, przewodnicząca Rady Gminy, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Mottem programu słowno – muzyczno – tanecznego była „Pieśń o tej, co nie zginęła”. Wystąpili w nim uczniowie szkoły, pod kierunkiem p. K. Urbańczak, przy współpracy p. M. Rosika i p. M. Ratajczak. Przedstawienie artystyczne z okazji gminnych obchodów Święta Niepodległości, pozwoliło wspólnie uczcić przez społeczność naszej gminy, dzień 11 listopada. Jest to bowiem data szczególna dla każdego Polaka. To właśnie w tym dniu w sposób szczególny czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, ponieważ to dzięki nim Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wszyscy uczestnicy gminnych obchodów Święta Niepodległości w Pawłowicach dali piękny przykład postawy patriotycznej. (tekst: Kinga Urbańczak)